Probuďte se do jara plní energie. Klikněte sem.

Léčivá síla borovice

Léčivá, krásná a voňavá borovice lesní. Latinsky se nazývá Pinus sylvestris. Za teplých dní se na chvíli posaďte pod její mohutnou korunu a zaposlouchejte se do hlasu své duše. Vdechujte léčivé silice, které borovice vylučuje. Vaše duše se tak propojí s přírodou a vlastní moudrou silou. Borovici se totiž v aromaterapii říká „silice moudrých vztahů“. 

Léčivá síla borovice

Borovice čítá na desítky druhů, ale u nás se pravděpodobně nejčastěji setkáte s borovicí lesní. Je to dlouhověký strom, dožívající se několik stovek let. Pro svůj růst si vybírá suché stráně a skály.

Právě na jaře na borovici začínají vyrůstat nové výhony a mladé zelené šišky. Samičí i samčí květy vyrůstají na jednom stromě. Kvetou od května až do léta. Plodem je šiška. Ta je nejprve zelená, postupně dozrává a tvoří se v ní semena.

Z borovice se používají šišky, výhonky, jehličí i dřevo. Využívá se také v aromaterapii, kde se z jehličí vyrábí parovodní destilací éterický olej.

Léčíte se také tím, že vdechujete silice, kterou borovice vylučuje do okolí, pobýváte v její blízkosti a obdivujete její krásu a sílu…

Dýchací systém, ledviny, posílení

Borovice obsahuje látky, které se nazývají terpeny. Tyto látky působí hlavně na hojení dýchacího systému, pomáhají při astmatu, zahlenění, virózách, bronchitidách, očišťují plíce, působí protizánětlivě a protiplísňově. Na duševní úrovni nás spojují s dechem/duchem.

Silice obsažené v borovici očišťují ledviny od toxinů a kyseliny močové a pomáhají tak při potížích s pohybovým aparátem, při revmatických bolestech, zánětech kloubů.

Sirup ze šišek

Blahodárně působí na dýchací cesty, při zahlenění, virových infekcích, zánětech průdušek, únavě a vyčerpání organismu.

  • Hrst zelených šišek rozkrájejte napůl,
  • do čisté zavařovačky přidávejte postupně vrstvu medu střídavě s vrstvou rozpůlených šišek,
  • nechte macerovat na světlém místě za oknem zhruba jeden týden,
  • potom sirup přeceďte a uchovejte v temnu nebo v tmavé lahvi.

Sirup užívejte po lžičkách několikrát denně v případě zahlenění, podzimních nebo zimních viróz podle potřeby.

Během května můžete sbírat zelené šišky, v tzv. mléčné zralosti. Požádejte borovici o souhlas. Uvnitř svého moudrého já uslyšíte odpověď.

Při sběru buďte ohleduplní a vezměte si jen takové množství, které potřebujete. Sběr provádějte nejlépe na více stromech. A poděkujte, že jste si směli vzít dary, které vám příroda dala.

Olej z výhonků borovice

Také mladé výhonky obsahují léčivé silice. Používají se na výrobu sirupu nebo oleje. Olej je vhodný na masáž zatuhlých svalů, při bolestech kloubů, oslabení organismu – tam je vhodná masáž v oblasti ledvin a reflexních plosek na nohou. Při virózách a potížích s dýchacím systémem se mohou jemně natírat i záda a hrudník.

  • Hrst borovicových výhonků přelijte kvalitním za studena lisovaným olejem,
  • nechte macerovat na světle 2-4 týdny a potom olej přeceďte,
  • uchovejte v tmavé lahvičce nebo v temnu.

Příroda nám nabízí své dary, které mají hojivé účinky a obohacují nás svou silou. Poznejte účinky i dalších bylin a naučte se z nich připravovat léčivé přípravky pro své zdraví.

Linda

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady