Víte, jak poznat přesličku rolní? Podívejte se na video >>> klikněte sem.

Tinktura z muchomůrky červené

Po celý rok v přírodě nacházíme spoustu bylinek, ale i hub, které jsou léčivé. Ne všechny houby je rozumné užívat vnitřně. Zvláště ty, jejichž obsahové látky mohou vyvolat nežádoucí stavy. Tento článek tedy nenabádá k vnitřnímu užívání této krásné houby, se kterou se v lese setkal snad už každý, ale dá se užívat zevně ve formě obkladu z tinktury.

Krásně červené muchomůrky zdobí na podzim lesy

Tinktura z muchomůrky červené

Mám tu zkušenost, že příprava tinktury z muchomůrky vás zkrátka musí „zavolat“. Stokrát si můžete přečíst, že je tato tinktura užitečná, ale pokud nemáte důvěru ve vnější užití, nesbírejte tuto houbu.

Je potřeba k ní mít nejen zmíněnou důvěru, ale taky vnitřní naladění a chuť se s ní kontaktovat. V mnohých lidech totiž už jen představa, že je tato houba nebezpečná, vyvolává obavu a pak není vhodné ji zevně užívat. Vnímejte tedy své vnitřní moudré já.

Pro obsah alkaloidů se tinktura užívá zevně na bolestivé a ztuhlé klouby, při artritidě, kloubních deformacích.

Příprava tinktury:

  • klobouky muchomůrky nakrájejte na menší kousky – sbírám ještě plně nerozvinuté
  • nakrájené klobouky nasypte do zavařovačky a zalijte je lihem
  • nechte macerovat na světlém místě několik týdnů – obsah protřepávejte – potom přeceďte

Zavařovačku s tinkturou dávám k oknu. Nechávám macerovat obvykle měsíc.

Muchomůrka předá svou červenou barvu a obsahové látky do lihu

Užívání a uchování tinktury

Docela krátce po naložení předá muchomůrka svou krásně červenou barvu macerátu, jak vidíte na fotce. Po měsíci je tinktura z muchomůrky červená s nádechem do hněda a je mírně zakalená. Houba ztratí svou čistou bílou a červenou barvu a celá zhnědne.

Tinktura se užívá zevně ve formě obkladu:

  • gázu nebo plátěný hadřík namočte do tinktury a přiložte na místo
  • navrch doporučuji gázu zabalit nepromokavým materiálem a následně ještě zajistit obinadlem

Působení tinktury by mělo být několik hodin, poté obklad vyměnit. Případně je možné obklad aplikovat přes noc. Důležité je obklad opakovat – někdy stačí několik týdnů, jindy déle. Po několika týdnech je možné udělat přestávku a poté pokračovat.

Délka užívání je u každého jiná. Záleží samozřejmě na rozsahu postižení a dalších faktorech. Vnímejte, jak se cítíte a postupujte podle svého pocitu. Vaše tělo vám napoví nejlépe, pokud ho vnímáte.

Mezi jednotlivým aplikováním tinktury je dobré pokožku ošetřit nějakou bylinnou mastí, která také podporuje hojení kloubů – třeba kostivalovou, ale postačí i mast z včelího vosku nebo bambuckého másla. Alkohol, který tinktura obsahuje, může u někoho vyvolat přesušení citlivější pokožky.

Uchování tinktury:

Hotovou přecezenou tinkturu přelijte do lahviček a uchovejte v temnu bez přímého slunečního světla. Lahvičku opatřete popiskem, aby bylo jasné, že tuto tinkturu není dobré užívat vnitřně.

Naložená muchomůrka po několika hodinách macerace

Péče o klouby a přírodní pomoc

Vždy, když mě někdo požádá o mast na bolestivé klouby, doporučuji při zevní aplikaci masti, oleje nebo tinktury také užívání bylinné směsi, které pomáhají při potížích s klouby.

Byliny, které můžete na tyto potíže užívat: bříza, vřes, truskavec, přeslička, ale i šípky. A nejen to. Každý, kdo trpí bolestmi kloubů, by se měl také zaměřit na svou stravu (problematické potraviny nahradit těmi, které naše tělo léčí).

Obklad z muchomůrkové tinktury lze střídat s obklady z dalších bylin nebo bylinnými koupelemi. Např. koupel s borovicí. Recept si můžete přečíst v tomto článku.

Bříza

Nálev z listů břízy je vynikající při potížích s ledvinami, klouby, na podporu očisty těla a je dobré ho užívat dlouhodoběji. Obvykle 3 týdny, ale můžete i déle, pokud to tak vnímáte. Jak připravit nálev z břízy se dočtete v článku. Najdete tam i další seznam bylinných směsí.

Šípky

Na podzim sbíráme šípky a užíváme je pro obsah vitaminu C, abychom posílili svou imunitu a předcházeli virózám. Šípky mají protizánětlivé účinky a působí močopudně.

Kromě vitaminu C obsahují další vitaminy a minerální látky, které pomáhají našemu tělu posilovat vazivové a kloubní tkáně. Připravte si šípkový čaj, který je v podzimním čase tolik vítaný. O sběru a užívání šípků si přečtěte v tomto článku.

Pečujte o své zdraví, klouby a poděkujte přírodě, bylinám i krásným houbám za jejich léčivé účinky, které nám přináší. 

Hotová tinktura z muchomůrek

Linda

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady