Víte, jak vyrobit opravdu zdravý sirup z bylinek? Pořiďte si návod > tady.

Borovicová koupel

I když se nám někdy zdá, že v únoru nebo začátkem března začalo jaro, zima nám dá o sobě ještě vědět. Přesto je to období, kdy už cítíme sílu předjaří. Vnímáme to i díky ptákům, kteří začínají s typickým zpěvem. Na stromech pozorujeme rašící pupeny listů a zem pokrývají první kvetoucí rostlinky.

I tento přerod ze zimy do jara má svůj čas stejně jako vše ostatní v přírodě… zatím se můžete inspirovat v tomto článku a objevit další způsob, jak rostliny užívat.

Borovicové větvičky

Borovice je v našich končinách velmi rozšířený strom. Jeho jehličí má krásnou vůni a léčivé účinky. Dá se použít vnitřně i zevně. Cenná je také pryskyřice, kterou na stromech často najdete, pokud byl strom poraněný třeba těžkou technikou při těžbě dřeva.

Během zimních procházek v lese nacházím na zem spadané borovicové větve. Zvláště v posledních letech, kdy jsou v zimě větrné dny téměř na denním pořádku.

Občas mě to tzv. zavolá a pár větví si nasbírám. Pak zjistím, že je sbírám pro někoho blízkého. Než dojdu domů, zavolá mi kamarádka, popíše mi své potíže a hned vím, že mám pro ni hojivou pomoc z lesa.

I spadané větve borovice se dají použít. Třeba na voňavou koupel

Borovicová koupel

Pokud na vás borovicové větvičky v lese zavolají a zatoužíte po jejich hojivé síle, dopřejte si z nich třeba borovicovou koupel. Ta vás v chladném zimním období příjemně podpoří v oblasti ledvin a močového systému. To znamená, že dokáže přispět i ke zmírnění kloubních potíží – zatuhlost, bolestivost. Umí zlepšit i tok lymfy.

Větší množství borovicového jehličí můžete využít na koupel celého těla ve vaně, ale postačí i koupel nohou (a rukou). Vnímejte svou intuici, tak budete nejlépe vědět, co je pro vás v daný čas nejvhodnější a zda si máte koupel vůbec dopřát.

Při přípravě koupele dostanete dárek v podobě překrásné vůně. Jakmile borovicové jehličí přelijete vroucí vodou a začnete ho vařit, ucítíte příjemnou jehličnatou až pryskyřičnou vůni. Ta vás nejspíš znovu zanese do lesa, kde jste borovicové větve nasbírali…

Vdechováním této vůně prospíváte i svému dýchacímu systému. Současně se na duševní úrovni můžete propojit s energií moudrosti, jíž je borovice nositelem.

Jak připravit borovicovou koupel

  • Nejprve si jednotlivé větvičky nalámejte na menší kousky, aby se vám vešly do hrnce. Nejtvrdší části větve můžete odlomit a použít jen ty, kde je jehličí (zbylé silnější části větví vracím přírodě nebo je použiji do kompostu)
  • připravené větvičky s jehličím přelijte vroucí vodou tak, aby byly všechny pod hladinou vody, pak přikryjte pokličkou a přiveďte v varu (na koupel nohou a rukou vám postačí dvě až tři velké hrsti větviček s jehličím)
  • nechejte vařit 10 až 15 minut
  • pak odstavte a nechejte dalších 10 minut vyluhovat
  • následně odvar přeceďte a vlijte do koupele

Koupel si dopřejte v maximální délce 20 minut. V případě, že vám má koupel pomoci s kloubními potížemi nebo podporou lymfatického systému, dbejte na to, aby byla teplota vody příjemná a ne příliš horká.

Na koupel si vyhraďte čas. Po koupeli se oddejte odpočinku, aby si léčivé látky našly cestu a mohly vám pomoci. I odpočinkem se hojíme/napojujeme na moudrost svého těla.

Silice borovicového jehličí překrásně voní. Až si koupel připravíte, přesvědčíte se o tom sami

Z tichosti zimy se probudit do jara

K zimě patří odpočinek stejně tak jako k jaru probuzení. Ne vždy se nám dobře podaří, abychom si odpočinek dopřáli. Proč je ale vůbec dobré se ztišit?

Vnitřní naplnění ve skutečnosti nezpůsobují žádné vnější okolnosti našeho života, ale hluboké uvědomění uvnitř nás samých

Hluk mysli někdy bývá tak intenzivní, že přehluší ten tichounký hlásek našeho nitra. Moudrého já. I když o něm někdy nemáme ani potuchy, je stále s námi. Tu a tam, když se utišíme, naváže s námi spojení. Jakmile jsme schopni to vnímat, začneme se cítit jinak.

Něco v nás k nám promlouvá a není to naše mysl. Je to rádce, který je nám nejblíže, vede nás a projasňuje naši duši. Hlas srdce. Tehdy k nám začnou proudit nové nápady, nacházíme svůj směr a je nám uvnitř dobře.

Najednou můžeme vnímat pocit, že jsme se probudili. A víme, že to nezpůsobily žádné vnější okolnosti našeho života, ale hluboké uvědomění uvnitř nás samých…

Probuďte i svou zahradu a vysejte semínka

S příchodem jara se začneme probouzet a nalézat svou inspiraci. Je krásné si tento čas užít třeba plánováním zahrady a nákupu semínek. Vybírat můžete i na webu Permasemínka.

Marek Kvapil, který je současně autorem stránek Potravinové zahrady, nejen semínka zeleniny prodává, ale také pěstuje. Tento přístup je mi osobně velmi sympatický. Proto s vámi tady sdílím kontakt, abyste se mohli na web Permasemínek podívat.

Marek Kvapil o své práci říká: Mým dlouhodobým cílem je postupně vytvářet, rozšiřovat a udržovat kolekci nehybridních, starých, krajových, amatérských a jiných neprůmyslových odrůd či zapomenutých druhů, které jsou vhodné k pěstování bez chemie na běžných zahrádkách a které se dají semenařit. Hodně času trávím tím, že pátrám po vzácných a špatně dostupných odrůdách u místních pěstitelů, ekologických šlechtitelů, spřízněných semenářských organizací v zahraničí a v genových bankách. Nové odrůdy či druhy testuju, množím a ty osvědčené poskytuju Vám – pěstitelům a zahrádkářům. 

Pokud vás Permasemínka zaujala, mrkněte se na jejich stránky tady.

O léčivé síle borovice jsem napsala článek, ve kterém se dozvíte, jak připravit sirup z borovice a olej z výhonků. Do článku se můžete začíst kliknutím SEM.

Linda

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady