Víte, jak vyrobit opravdu zdravý sirup z bylinek? Pořiďte si návod > tady.

Ředkvičkové šešule

Vnímat, nechat růst, jíst a užívat si to. 

Znáte to taky? Jarní setí, sázení, sběr. Vše se děje v rychlém tempu, že si někdy ani nevšimnete, že jste ze záhonu zapomněli vytáhnout nějakou tu ředkvičku.

Ředkvičkové šešule

Zvláště my zahrad-tvůrci, kteří nejen sejeme a sázíme, ale především jíme od jara to, co je zelené, což je obvykle plevel. Když už vyroste něco, co jsme zaseli nebo vysázeli, je tu skoro léto… pokud tedy nemáme na zahradě skleník.

A tak se později na záhonech nečekaně, ale zato vítaně objeví další poklady. Třeba ředkvičkové šešule. Nesprávně se jim říká lusky. Ony také podobně jako hráškové lusky vypadají a trochu i tak chutnají.

Květy ředkviček

Možná vám mohou připomínat květy řeřišnice luční kvetoucí brzy na jaře na loukách. (Řeřišnice stejně jako ředkvička patří do stejné čeledi brukvovité). I ředkvičkové květy se dají naložit do bylinkového octa, ozdobit s nimi salát, pomazánku nebo je jíst jen tak syrové.

V divoké zahradě není žádnou vzácností, když něco přehlédneme – nesklidíme ihned, jak už jsem zmiňovala. Ale docela záhy si všimneme, že nám na zahradě něco začalo bujně růst…

Ředkvičky nejprve utvoří docela rozsáhlý poléhavý porost, který bychom se možná jali zlikvidovat a vyhodit na kompost, ale my, co máme rádi přirozenost a libujeme si v tom, že necháme přírodu žít, to neuděláme.

A uděláme dobře, protože docela brzy začnou ředkvičky kvést. Z květů se postupně stávají šešule, které jsou jedlé. Na jedné rostlině vidíte často záplavu květů a současně i šešule, takže sběr je možný po několik týdnů až do pozdního podzimu.

Tak vypadají kvetoucí ředkvičky

Níže vidíte ředkvičkové šešule

Upotřebení

Šešule jsou vynikající syrové. Mají příjemnou ředkvičkovou chuť, ale o něco méně štiplavou než ředkvičky. Nejraději je jím přímo na zahradě, ale moc ráda si z nich připravuji i salát s planými bylinkami ze zahrady – nejčastěji v tuto dobu u mě roste pěťour, ptačinec, listy pampelišky,…

Dají se přidat do bylinkového octa – ten je skvělý na ochucování salátů a zeleninových jídel. Nebo jsou dobré i v pestu. Třeba společně s lichořeřišnicí.

Další možností je krátce je orestovat na kvalitním rostlinném (nebo bylinkovém) oleji. Pak k nim přidáte třeba najemno nastrouhanou mrkev, bylinky ze zahrádky (třeba tymián, dobromysl, estragon,..) a pochutnáte si na skvělé dobrotě.

Chutné jsou i v pomazánkách, polévkách. Je možné je zamrazit a používat v zimě, když si chcete připomenout pozdně letní čas a dopřát si něco dobrého, co jste nechali vyrůst.

Zdravá potrava ze zahrady

Samotné ředkvičky, ale i šešule mají samozřejmě také přínos pro naše zdraví.

Pečují o náš trávicí systém – zlepšují činnost střev, jater i žlučníku, podporují vylučování trávicích šťáv, dokážou zamezit pomnožování plísní ve střevech, pomáhají ledvinovému i dýchacímu systému, usnadňují vykašlávání, jsou vhodné při virózách, napomáhají rozpouštění žlučových kaménků, podporují správnou funkci metabolismu.

Salát z bylin ze zahrady s ředkvičkovými šešulemi s květy měsíčku a brutnáku

Jedlé bylinky do salátů

Po celé léto užívám kvetoucí bylinky ze zahrádky. I vy si jistě pěstujete léčivé bylinky, které sušíte do čajových směsí, připravujete z nich oleje, likéry, masti, odvary, pleťové vody, masky, tinktury nebo je přidáváte do salátů a jiných jídel.

Měsíček

Vídám ho téměř na všech zahrádkách. Je jednou z nejpěstovanějších léčivek vůbec (společně s lichořeřišnicí).

Z měsíčku připravuji šťávu na podporu očisty jater. Každé léto se těším na výrobu krásně zlatého měsíčkového oleje, který má výborné hojivé účinky na pokožku, ale také ho suším do bylinkových směsí.

Přidejte si čerstvé nebo usušené květy měsíčku také do jídel. Podpoříte metabolismus, jaterní činnost a ještě se potěšíte krásou, jenž umí vykouzlit na zeleninových salátech.

Brutnák

Nádherná blankytně modře kvetoucí bylina, která se na zahradě ráda sama vysemeňuje, jakmile si jednou pořídíte její semínka. Je vítanou pastvou pro včely a čmeláky, kteří ji milují.

Dokáže se velmi rozrůst, proto je dobré dopřát ji dostatek prostoru. Dorůstá i do výšky, ale protože má dutý stonek, stane se z ní poléhavá rostlina.

Květy i listy jsou jedlé a chutné. Mají velmi příjemnou okurkovou chuť, a tak této rostlině snadno odpustíte, že je poseta drobnými chloupky.

Pro obsah slizů je vynikající bylinkou na podporu sliznic. Působí hojivě při zánětech zažívacího ústrojí, očišťuje ledviny a močový systém, působí i při léčbě revmatismu, ale také na hojení zanícené pokožky ve formě koupelí a obkladů. Brutnák není dobré vnitřně užívat dlouhodobě.

Ozdobte svá jídla bylinkami, přidejte je do salátu k ředkvičkovým šešulím a užívejte si lahodou chuť letních darů zahrady. 

Linda

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady