Nebuďte na to sami. Sbírejte a užívejte bylinky bezpečně >>> klikněte TADY.

Hojivý olej ze zlatice

Na jaře se rodíme do nové síly. Stejně tak jako příroda. Síla, která v tuto dobu přebírá žezlo od zimy, je dynamická. Změnu pociťujeme i my lidé – cosi nového v nás se chce zrodit. Vnímejme energii, která k nám promlouvá, najdeme ji uvnitř svého moudrého nitra. 

Všímejme si, jak nás procházka v krásné jarní krajině ozdraví i zevnitř. V tu chvíli obvykle nemáme prostor na přemítání o věcech, které se nám nedaří. V danou chvíli duši prostoupí pocit pokoje a míru. Se sebou i vnějšími okolnostmi. Víme, že vše je v pořádku.

V přírodě už vidíme růst jarní bylinky, kvést stromy a keře. Zadívejme se na zázrak zrození jara a třeba zlatě kvetoucí zlatici…

Zlatý déšť, zlatice

Tento keř často zdobí předzahrádky, ve městech tvoří živé ploty, a jeho zlaté květy nám dávají zprávu, že jaro je tady. Občas si ustřihneme pár kvetoucích větviček do vázy, potěšíme se záplavou květů, a možná nás ani nenapadne, že zlatice je hojivá. U některých druhů se sbírají i plody.

Někdy jí lidově nazýváme zlatý déšť. Toto označení nese také štědřenec odvislý, který je řazen mezi jedovaté keře. Pamatuji si ho už z dětství, kdy nám rostl u zahrady. Podobně jako bez černý, brslen evropský, trnka obecná a další keře, které běžně bývaly součástí venkova.

Hojivý olej

Zlatice vám jistě není neznámá, ale možná nevíte, že z ní můžete připravit hojivý olej. Přivoňte si ke zlatici. Ucítíte příjemnou sladkou medovou vůni. Jemně medová vůně se otiskne i do oleje, který si ze zlatice připravíte.

Přirozeně podporuje hojivou schopnost pokožky při zánětlivých stavech, ekzémech, špatně hojících se ranách, či jiných kožních defektech. Pomáhá osvěžit unavenou pleť, a také ji čistí. Používejte ho několikrát denně podle potřeby. (Současně doporučuji užívat některé léčivé byliny i vnitřně, aby se hojivý proces podpořil. A to ve formě nálevu).

Olej vyrobíte snadno. Připravte si kvalitní za studena lisovaný olej a zalijte s ním mírně zavadlé květy zlatice (můžete použít jakýkoli druh zlatice). Nechte macerovat na světlém místě zhruba dva týdny, a poté přeceďte. Je důležité, aby po celý čas macerace byly všechny květy zcela ponořené pod hladinou oleje, jinak hrozí znehodnocení.

Hotový olej uchovejte v temnu. Můžete ho přidat i do bambuckého másla. Vznikne voňavá mast. Použití masti je stejné jako u oleje.

Jarní léčivé bylinky

Jarní bylinky obsahují důležité látky pro naše tělo. To je vítané zejména po zimě. Tím, že svému tělu tyto látky dodáme třeba v podobě planých rostlin, eliminujeme jarní únavu, náchylnost k virózám, a budeme se přirozeně cítit v dobré pohodě.

Často stačí sníst pár lístků jarních bylinek. Těch jedlých už teď roste docela velké množství. Může to být třeba malá hrst bršlice, o které je známé, že očišťuje klouby, lymfu, podporuje činnost ledvin.

Hezké provoněné dny

Podívejte se na svých procházkách po zelených vitaminech. A přivítejte jaro také ve své duši. Otevřete se dynamické energii jara a dovolte své mysli plout v čistých vodách. Přeji vám hezké provoněné jarní dny.

Linda

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady