Víte, jak vyrobit opravdu zdravý sirup z bylinek? Pořiďte si návod > tady.

Kopřivová semínka

Od brzkého jara sbíráme mladé vyrůstající listy kopřivy. Víme totiž, že kopřiva je cenná planá bylina. Během léta pak sbíráme semínka kopřivy, která také obsahují důležité látky. Podívejte se, jak vypadají rostliny, u kterých sbíráme semínka. Kopřiva je totiž dvoudomá bylinka a semínka se tvoří pouze na samičí rostlině.

Kopřivová semínka

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je bylina, kterou zná každý bylinkář. Když se na kopřivu podíváte v létě, uvidíte, že některé rostliny jsou samičí a jiné samčí. Na těch samičích také najdeme semínka, která můžeme sbírat (na fotografiích níže se podívejte na obě rostliny).

Semínka obsahují důležité látky pro tělo, jak už jsem zmínila. Především to jsou vitaminy a minerální látky. Kopřivu a její semínka je tedy vhodné užívat třeba při lámavosti nehtů, vypadávání vlasů, celkové únavě, vyčerpání, revmatismu, nedostatku minerálních látek a vitaminů v potravě, na posílení ledvin, imunity, podpoře očisty močových cest, jater, zlepšení krvetvorby. Zlepší se vám i stav pokožky, budete se cítit více vitální a posílíte svou odolnost proti podzimním a zimním neduhům.

Samčí rostlina – bez semínek

Níže na fotce je samčí rostlina. Ta má takové drobounké kuličky. I ty můžete ochutnat. Mají trávovou chuť i vůni.

Samičí rostlina – se semínky

U této kopřivy – samičí – sbíráme semínka. Můžete si také všimnout, že těžší semínka na této rostlině visí dolů, zatímco u samčí, která semínka nemá, jsou lehčí a trčí do strany.

Sběr kopřivových semínek

Na zahradě mám každý rok bohatou úrodu kopřiv. Velmi se jim tam daří, a tak nechávám některé rostliny na semínka, jiné stříhám po celý rok. Listy kopřiv používám do špenátu, polévek nebo zeleninových jídel. Stejně tak, jako další plevel, který mi na zahradě roste od jara až do zimy.

Když se začnou tvořit semínka, sbírám celou lodyhu i s listy (pokud jsou v dobré kondici, nejsou hnědé, suché nebo nějak poškozené). Semínka sbírám zelená – nejsou seschlá, nahnědlá či dokonce černající.

Celé kopřivy se semínky pak suším buď na sušáku, nebo zavěšené ve svazcích. Po dokonalém usušení (rostlina při rozemnutí praská a není vláčná) zdrhnu z dřevnaté lodyhy listy i semínka.

I čerstvá semínka můžete ochutnat, ale zřejmě vám trochu popálí jazyk. Při usušení už žádné rozsáhlé popálení nehrozí. Když semínka dobře rozkoušete, ucítíte příjemnou trávovou chuť.

Na fotkách je vyfocený detail semínek a samičí rostliny

Sušení a zpracování semínek

Sušení kopřiv je velmi voňavá záležitost. Nedávno u mě byly na návštěvě kamarádky a hned hlásily, jak krásnou vůni v pokoji cítí… Na sušáku jsem zrovna sušila kopřivy se semínky.

Celá rostlina většinou dobře prosychá. Záleží také na vzdušné vlhkosti, kterou doma máte. Bylinky nejlépe schnou na dobře větraném místě bez přístupu přímého slunečního světla. Důležité je rostlinu dobře a rychle usušit. O sušení a skladování bylinek se více dočtete v článku.

Už když se začnete suché kopřivy dotýkat, začnou usušená semínka sama vypadávat. Usušené kopřivy zdrhnu i s listy. Semínka přesypu do misky a listy ještě rozemnu v dlaních, případně rozmixuji a přidám k semínkům.

Níže vidíte směs usušených semínek s listy, které jsem zdrhla ze stonku

Usušená semínka s mírně podrcenými listy

Uchování a upotřebení kopřivových semínek

Dobře usušená semínka uchovejte nejlépe ve skleněné zavařovačce a přikryjte víčkem. To je důležité, protože jinak začnou semínka postupně přebírat vzdušnou vlhkost a mohlo by se stát, že by začaly vlhnout a následně i plesnivět. Zavařovačku pak uskladněte někde v temnu bez přístupu přímého světla.

Po celé zimní období můžete semínka přidávat do zeleninových jídel, omáček, posypat s nimi polévku, salát, pomazánky, přidat je do snídaní, ovocných smoothie (třeba s borůvkami a banánem),atd. Usušená semínka příjemně voní a budou vám nejspíš nejen chutnat, ale také vás hojit i na těle a podporovat jeho přirozenou očistu i obranyschopnost.

Příroda pro nás má i v tomto čase řadu pokladů, které si můžeme dopřát – připravovat masti, oleje, octy, aj., poznávat bylinky a naučit se s nimi pracovat. V online kurzu se o tom dozvíte vše, co potřebujete vědět – bylinky uvidíte v mnoha videích z terénu i jejich zpracování a způsoby užití. Přihlásit se můžete na tomto odkazu.

V této sklenici jsou usušená semínka a listy ze zhruba 20 rostlin

Ať vám kopřiva pomáhá a hojí vás. Více si o ní můžete přečíst také v článku.

Linda

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady