Probuďte se do jara plní energie. Klikněte sem.

Jak vyrobit balzám na rty

Doma si můžete vyrobit nejen čistič na podlahy, prací gel, šampon z bylinek a deodorant, ale také balzám na rty. Tento recept udělá radost a službu nejspíše ženám, protože máme rády, když o sebe pečujeme. A balzám na rty je takovou příjemnou pečující záležitostí. Recept na balzám na rty oceníte především na podzim a v zimě. Zvlášť, jestli máte rty často suché.

Když jsem před lety zjistila, že i balzámy a lesky na rty jsou plné nežádoucích chemických látek, začala jsem si vyrábět svůj vlastní balzám. Takový, který obsahuje rostlinná másla, bylinky, rty vyživuje a chrání. Už samotné bambucké máslo, které je základem pro výrobu balzámu na rty, pečuje o citlivou pokožku rtů.

  • Zvláčňuje rty,
  • v zimě chrání rty před mrazem a popraskáním.

Někdy do balzámu přidám pár kapek levandulového éterického oleje (působí antisepticky), nebo polévkovou lžíci olejového macerátu z levandule, která mi roste na zahrádce. Jindy zatoužím po těžší vůni (především v zimě) a vyrobím balzám s kapkou oleje z vanilky – ten má nádhernou konejšivou vůni, zklidňuje duši, pomáhá při úzkosti, napětí a pocitech strachu.

Vanilkový extrakt (dá se pořídit v e-shopu za vyšší cenu) můžete nahradit macerátem vanilkového lusku v rostlinném oleji. Lusk rozřízněte a macerujte 3-4 týdny, potom přeceďte. Do balzámu přidejte polévkovou lžíci, krásně ho provoní. V případě, že byste po ruce měli extrakt, přidejte 1 nebo 2 kapky.

Výroba balzámu na rty:

  • Rozpusťte bambucké máslo, kakaové máslo a kokosový olej. Tuky společně promíchejte.
  • Přidejte kvalitní éterický olej z levandule (stačí jedna nebo dvě kapky) nebo vanilku (macerát nebo extrakt).
  • Přelijte do skleněných masťovek nebo tubiček od lesku na rty.

Do balzámu na rty se hodí i jiné éterické oleje. Třeba: geranium, benzoin, růže, heřmánek, kadidlo, pomeranč, růžové dřevo, a další.

Poměry tuků jsou: jeden díl bambuckého másla, ½ dílu kakaového másla a jeden díl kokosového oleje.

Přeji vám krásný Provoněný den.

Linda

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady