Víte, jak vyrobit opravdu zdravý sirup z bylinek? Pořiďte si návod > tady.

Přírodní deodorant

Mám ráda přírodní deodoranty a jejich přirozenou vůni. Používám je sice občas, ale i tak je přírodní deodorant příjemnou voňavou záležitostí. Vyrábím ho z ingrediencí, které mám většinou doma a vy je budete mít nejspíš také. Případně si dokoupíte včelí vosk nebo bambucké máslo, ale výroba vlastního domácího produktu za to určitě stojí.

Proč si vyrobit přírodní deodorant?

Budete mít hezký pocit, že jste pro sebe připravili něco milého a voňavého. Deodorant dáváme na kůži, a tak se látky v něm obsažené vstřebávají do těla. Deodoranty, které si můžete koupit v drogerii, obvykle obsahují hliník a další nežádoucí látky.

Pod kůží se nachází lymfatické uzliny. Ty mají za úkol odvádět toxiny z těla. Pokud použijeme přípravek, který je plný nebezpečné chemie, putuje tato chemie skrze kůži do organismu, a ten má pak těžší práci s odvodem toxických látek. Oproti tomu přírodní přípravek naše tělo nezatěžuje. V tomto článku najdete recept na deodorant, který vám žádné zdravotní potíže nezpůsobí.

Výroba přírodního domácího deodorantu:

Co budete na výrobu potřebovat: 

  • 1 polévkovou lžíci nerafinovaného bambuckého másla
  • 1 polévkovou lžíci kokosového tuku
  • 1/2 polévkové lžíce včelího vosku
  • 1 vrchovatou lžíci škrobu (můžete použít bramborový)
  • 1 čajovou lžičku jedlé sody
  • 1-3 kapky levandulového éterického oleje a 1-2 kapky éterického oleje z gerania
  • 1 čajovou lžičku vitaminu E (není nutný) používá se jako přírodní konzervant

Jak to všechno smíchat dohromady:

Ve vodní lázni postupně rozehřejte všechny tuky – bambucké máslo, kokosový olej a včelí vosk a promíchejte je. Včelí vosk potřebuje na rozehřátí nejdelší dobu. Když jsou tuky rozehřáté, přidejte škrob s jedlou sodou. Všechno promíchejte. Nechte mírně vychladnout a potom přidejte éterické oleje.

Éterické oleje a vitamin E pořídíte v e-shopu, ale možná máte doma zásobu těch základních. Stejně tak bambucké máslo. Nejlepší je to nerafinované. Ráda používám ét. oleje od firmy Oshadhi. Pokud máte raději jiné vůně éterických olejů než jsem uvedla, přidejte do deodorantu své oblíbené. Místo levandule a gerania použijte třeba mátu, eukalyptus, šalvěj muškátovou.

Ať vám přírodní deodorant dělá dobrou službu. Určitě budete mít i dobrý pocit z toho, že jste si pro sebe vyrobili přípravek, který je k vašemu tělu přátelský. Když si deodorant oblíbíte, udělejte radost i někomu dalšímu a vyrobte ho svým blízkým jako dárek.

Přeji vám krásné voňavé tvoření.

Přečtěte si článek, kde se dočtete o dalších souvislostech a používání přípravků v domácnosti. Najdete tam také recept na výrobu domácího pracího prostředku.

Linda

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady